Oficiální program
BigBoard Superfinále 2023
Nula, dvoustovka a první ostravské derby! Kdo všechno napsal jedinečnou historii superfinále?

Nula, dvoustovka a první ostravské derby! Kdo všechno napsal jedinečnou historii superfinále?

BigBoard Superfinále 2023 je zde a je tedy na čase osvětlit si, čeho všeho se již tento florbalový svátek ve své historii dočkal.

BigBoard Superfinále 2023, takové jméno bude mít hlavní svátek českého florbalu, který se odehraje 16. dubna v pražské O2 areně. Půjde již o jedenáctý ročník finále hraného na jediný zápas a Český florbal tak rozehraje druhou dekádu této unikátní akce.

A jaké jedinečné statistiky tento florbalový svátek ponese?

Jediná nula

Velmi významné a unikátní prvenství drží někdejší opora vítkovického florbalu a legendární česká brankářka Lenka Kubíčková. Ta si totiž v roce 2014 před více než šesti tisíci diváky pražské O2 areny připsala první a dosud také jedinou superfinálovou nulu v historii.

Její výkon tehdy pro Vítkovice znamenal výhru 5:0 nad Herbadentem a tím i zisk mistrovského titulu v Extralize žen. Kromě toho se ale tato gólmanka stala dosud jedinou, která zvládla za dvacet odehraných superfinálových utkání napříč oběma kategoriemi udržet čisté konto.

Jediný rozhodl dvakrát

Na "rozhodující hattrick" ve své aktivní hráčské kariéře sice nedosáhl, zato se Milan Fridrich stal jediným florbalistou, který rozhodl hned dvě superfinále. Střešovickému Tatranu tento talentovaný kanonýr pomohl k titulu rozhodující trefou v letech 2012 a 2015 a poté navíc stejný tým dovedl do superfinále jako trenér.

Účastí v superfinále 2022 tak Milan Fridrich ukončil sedm let dlouhou pauzu, při které se Střešovice do boje o mistrovský titul nepodívaly. A i když mu před rokem útok na návrat na superligový trůn nevyšel, také letos je mu hodně blízko a může tak zaútočit na svůj osobní superfinálový hattrick.

Jediná dvoustovka

K velkému statistickému milníku zamíří vítkovická kapitánka Denisa Ferenčíková, která se v superfinále představila již šestkrát a nebude chybět ani v tom letošním. Svou sedmou účastí v boji o mistrovský titul se navíc osamostatní před v extralize již nepůsobícími Veronikou Enenkelovou (nyní Třineckou - pozn. red.), Zuzanou Halfarovou, Ivanou Šupákovou a Magdalenou Klímovou, které za sebou mají také šest odehraných finálových zápasů. 

V neděli 16. dubna se tak Denisa Ferenčíková stane florbalistkou s největší superfinálovou účastí ze všech a navíc dosud také jedinou ze všech českou extraligu hrajících florbalistek, která ve své kariéře dosáhla a nebo se velmi přiblížila k magickému počtu 200 odehraných superfinálových minut.

Jedinečný brankář

Pokud si někdo zaslouží titul neotřesitelného brankáře, pak je to jednoznačně vítkovický Lukáš Souček. Ten se ve své kariéře představil již v neuvěřitelných šesti superfinálových zápasech a s celkovým počtem 367 odchytaných minut je tak zcela nejvytěžovanějším superligovým gólmanem ze všech.

Jediné město

Ženské BigBoard Superfinále se letos dočká velké novinky, neboť se v něm poprvé v historii utkají pouze celky z Ostravy. Souboj Vítkovic a ostravského FBC se stane dosud jediným ze všech deseti, v němž se nepředstaví ani jeden z pražských týmů a půjde tak o ryzí a jedinečné ostravské derby.

Kádr FBC Ostrava navíc nastoupí do teprve druhého finálového utkání ve své klubové historii a titul ze sezony 2021/22 bude hájit proti nejúspěšnějšímu superfinalistovi ze všech. Vítkovice totiž vytěžily ze sedmi ženských superfinále hned pět titulů a bude to tak souboj "superfinálového Davida a Goliáše".

Zpět na úvod