Oficiální program
BigBoard Superfinále 2023
O titul se porve Tatran s Vítkovicemi. Kudy vedla jejich cesta do BigBoard Superfinále?

O titul se porve Tatran s Vítkovicemi. Kudy vedla jejich cesta do BigBoard Superfinále?

Cesta play-off ve florbalové Livesport Superlize je již téměř na samém konci. Zbývá udělat poslední krok, kterým je BigBoard Superfinále 2023 v pražské O2 areně, kde se rozhodne o držiteli titulu. O trofej se poperou dva nejlepší mančafty po základní části, a to Střešovice s Vítkovicemi.

V základní části neztratili ani jeden bod, což se do té doby nikomu jinému nepovedlo. Florbalisté Tatranu Střešovice zkrátka najeli na fantastickou vlnu výsledků, která jim s obrovským přehledem zaručila vítězství v základní části Livesport Superligy. Konkrétně šlo o celých patnáct bodů před druhými Vítkovicemi.

Pražané tak vcházeli do play-off s jasným cílem - dostat se podruhé za sebou do BigBoard Superfinále a po loňském stříbru ho konečně vyhrát. Jejich pouť za vysněnou metou začala čtvrtfinálovou sérii s Královskými Vinohrady, jež už měly za sebou úspěšné osmifinále proti FBC Ostrava.

V některých částech zápasů sice SKV bylo nepříjemným rivalem, na Střešovice ve vrcholné formě ovšem nestačily. Tatran ukončil čtvrtfinále v nejkratším možném čase, když postupně zvítězil 6:2, 10:2, 8:3 a 8:2. Za postupem ho táhl především Marek Beneš, který zaznamenal sedm tref a přidal pět asistencí. Velkou oporou byli také brankáři se svojí přesností zákroků - Lukáš Kříž se dostal na bilanci 87,5 procenta, zatímco Tomáš Jurco na 85,3 procenta.

Do semifinále si Střešovičtí zvolili, pro někoho možná trochu překvapivě, třetí tým po základní fázi Mladou Boleslav. Tedy celek, jenž před rokem Tatran porazil v superfinále a nedovolil mu, aby získal první titul od roku 2015. A ani vstup do série pražským hráčům nevyšel, jelikož podlehli 2:3 gólem z posledních vteřinek prodloužení.

Zato druhé měření sil bylo mnohem jasnější. Střešovice vyrovnaly semifinále výsledkem 8:4, jenže ve třetím souboji opět přišlo klopýtnutí. Středočeši slavili domácí vítězství 6:2 a vítěz základní části v sérii stále jenom dotahoval. Klíčové tak bylo čtvrté střetnutí a tatranský zdar 5:4, který přišel díky čtyřem gólům hostů v poslední třetině.

Postup dokonal Tatran výhrou 9:3 před vlastními fanoušky, jichž přišlo přímo do haly 1 060, a proměněným mečbolem výsledkem 2:1 po prodloužení na půdě Boleslavských. Nervy drásající bitvu rozhodl Martin Šindelář a určil prvního účastníka zápasu o titul.

Co se týče Vítkovic, ty zahájily vyřazovací fázi z druhé příčky soutěže. Na rozdíl od Střešovic však o ni musely dlouho bojovat, aby před ně neproklouzla Mladá Boleslav. Mužstvo z Ostravy navíc prošlo během sezony změnou trenéra, když se kormidla chopila legenda klubu Daniel Folta.

Dobré rozpoložení prokázaly Vítkovice ve čtvrtfinále proti Black Angels, nad nimiž uspěly 4:0 na utkání. Je ale pravdou, že andělé nenechali soupeři nic zadarmo a zejména ve druhém duelu série sahali po výhře. Papírový favorit každopádně prošel dále díky výsledkům 7:3, 8:6, 9:3 a 10:2. Výborně si vedli například Adam Delong (8+2) s Jakubem Hubálkem (7+3), kteří jako jediní měli shodně dvouciferný počet bodů v sérii.

Perfektní reklamou na florbal se následně stalo semifinále proti FbŠ Bohemians. Pro Pražany byl již samotný postup mezi top čtyři nejlepším umístěním klubové historie, a nadšení si přenesli také na hrací plochu. Úvodní zápas semifinále tak Vítkovice prohrály 5:6, když inkasovaly rozhodující branku v závěrečných pěti minutách. Podařilo se jim však důrazně odpovědět a druhý mač ovládly 9:4.

Poprvé se do vedení v sérii dostali ostravští florbalisté po třetím utkání, kde pokořili dvoucifernou hranici vstřelených gólů při výhře 11:5. Mečbol si pak zajistily Vítkovice hned v příští bitvě, kterou úžasně otočily v prodloužení z 1:5 až na 6:5. Třetí bod série pro 1. SC přiřkl Martin Gattnar.

Ani přesto ale ještě nebylo hotovo. Páté semifinále opět bylo lítým bojem, z něhož tentokrát vzešli o jedinou branku lépe klokani. Napodruhé si už ovšem Ostravané nenechali postup utéct a venkovní přetahovanou dovedli k úspěchu 10:6. Po jednoleté pauza se tak Vítkovice opět představí v BigBoard Superfinále.

Pro Vítkovice je důležité, že se výkonnostně naladily také individuality mužstva. Nejproduktivnějším florbalistou play-off je již zmiňovaný Adam Delong (16+9), třetí v pořadí je Jakub Hubálek (15+6). Nejvíce asistencí pak má Marek Matejčík (12). O tom, zdali se z mužského titulu bude radovat Tatran Střešovice, nebo tým Vítkovic, se rozhodne v neděli 16. dubna v pražské O2 areně.

Zpět na úvod